منوی اصلی
 سایتهای دیگر
 نمودارها و فهرست ها
 سر تیتر اخبار

 تصاویر بخش آلبوم
005 007 016
020 022 035

(1) 2 3 4 ... 21 »
اخبار : کمک مومنانه تشکل های عشایری استان گلستان به خانوارهای نیازمند عشایری به روایت تصویر
در تاريخ ۱۳۹۹/۲/۲۹ ۸:۰۰:۰۰ (53 بار خوانده شده)

  کمک مومنانه تشکل های عشایری استان گلستان به خانوارهای نیازمند عشایری به روایت تصویر 

نظر
اخبار : پروار 40 هزار راس گوسفند در استان گلستان در طی سال گذشته
در تاريخ ۱۳۹۹/۲/۱۶ ۸:۲۳:۰۲ (63 بار خوانده شده)

پروار 40 هزار راس دام توسط عشایر گلستان

در سال گذشته با اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز توسط عشایر گلستان نزدیک به 40 هزار راس دام پرواربندی شد که علاوه بر تولید 797 تن گوشت قرمز و تنظیم قیمت گوشت باعث افزایش درآمد عشایر استان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر گلستان، در سال گذشته در راستای اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز و پرواربندی گوسفند داشتی و توانمندسازی صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در گلستان، 161 میلیارد ریال از محل اعتبارات بند ب ماده 52 صندوق توسعه ملی و ماده 10 و 12 قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت و سامانه اشتغال پایدار روستائیان و عشایر جذب و بین عشایر استان توزیع شد.

 از محل این تسهیلات تعداد نزدیک به 40 هزار راس گوسفند پروار بندی شده که علاوه بر تولید 797 تن گوشت قرمز و تنظیم قیمت گوشت در استان باعث افزایش درآمد عشایر و همچنین موجب کاهش فشار دام به 350 هزار هکتار از مراتع شهرستانهای مراوه تپه، گنبدکاوس و کلاله و در نتیجه کمک به حفظ منابع پایه آب و خاک شده است.

 اولویت اصلی تغذیه دام در طرح پرواربندی عشایر، استفاده از کنسانتره بوده  که علاوه بر کاهش هزینه تولید باعث افزایش ضریب تبدیل تولید گوشت نیز شده است.

نظر
اخبار : توزیع 300 بسته مواد غذائی بهمراه مواد ضد عفونی کننده بین خانوارهای کم بضاعت و زنان سرپرست خانوار عشایری استان گلستان با هدف کمک مومنانه ومواسات
در تاريخ ۱۳۹۹/۲/۱۶ ۸:۱۶:۲۸ (65 بار خوانده شده)

در پی فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر همدلی وکمک مومنانه به اقشار آسیب پذیر ناشی از شیوع  ویروس کرونا و حمایت از خانواده های نیازمند ، روز گذشته رزمایش کمک مومنانه و همدلی و مواسات با خانوارهای کم بضاعت جامعه عشایری استان گلستان  با هماهنگی سازمان بسیج عشایری استان در محل این اداره کل تشکیل گردید برپایه این گزارش تعداد 300 بسته سبد کالا شامل مواد غذایی اساسی وهمچنین مواد ضد عفونی کننده به ارزش هر بسته 1300000ریال تهیه شده و طی یک اقدام جهادی از طریق مدیران عامل تشکلهای عشایری استان بین عشایر کم بضاعت و زنان سرپرست خانوار عشایری توزیع گردید . بطوریکه این عمل خداپسندانه رضایت خاطر آنان را در پی داشت .  

نظر
اخبار : به شرط رعایت دستورالعمل های بهداشتی میدان فروش دام گنبد پس از دو ماه تعطیلی بازگشایی شد
در تاريخ ۱۳۹۹/۲/۹ ۸:۲۰:۰۰ (56 بار خوانده شده)
اخبار

 با ادامه روند کاهشی مبتلایان به ویروس کرونا در استان گلستان و با تصمیم ستاد استانی پیشگیری از کرونا مبنی بر از سر گیری مشاغل کم خطر، میدان فروش دام گنبدکاوس پس از دو ماه تعطیلی مشروط به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بازگشایی شد.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر گلستان، بر این اساس و برای   رعایت موازین بهداشتی، همه روزه فضای کسب و کار، محیط استقرار دام، آغل های نگهداری دام، اماکن استقرار اکیپ های بهداشتی و دامپزشکی، حمل و نقل و فضای اداری این میدان سمپاشی و گندزدایی می شود.

نیروی انتظامی تامین امنیت میدان و وسایل و امکانات آن از جمله تانکرهای حاوی مواد ضدعفونی کننده را برعهده گرفته است.

 تعطیلی میدان دام گنبدکاوس آسیب های جدی به عشایر و دامداران منطقه وارد و موجب انباشت دام قابل عرضه عشایر شده بود.

سودجویان و فرصت طلبان با استفاده از فرصت پیش آمده و تعطیلی میدان دام گنبدکاوس اقدام به خرید و فروش غیر رسمی دام در حاشیه شهر کرده و باعث نوسانات قیمت دام زنده و گوشت قرمز در آستانه ماه مبارک رمضان شده بودند.

عشایر کوچنده اکراد خراسان و عشایر بومی منطقه همه ساله قبل از آغاز کوچ، دام مازاد و قابل عرضه خود را از طریق این میدان دام به فروش می رسانند.

 تعداد دام سبک توزین شده در سال 1398 از طریق میدان دام گنبدکاوس 286 هزار و 602 راس اعلام شده که در اسفند ماه سال گذشته 9 هزار و 433 راس دام سبک در این میدان توزین شده  که نسبت به سنوات گذشته بنا به شرایط کرونایی دارای افت بوده است.

نظر
اخبار : اعلام آمادگی تشکلهای عشایری استان گلستان جهت تامین 300 بسته کالا ی حمایتی ومعیشتی در قالب کمک مومنانه به آسیب دیدگان ناشی از ویروس کرونا
در تاريخ ۱۳۹۹/۲/۶ ۱۳:۲۴:۳۷ (62 بار خوانده شده)

در گرد همایی رزمایش کمک مومنانه به اقشار آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا وحمایت از خانوارهای نیازمند وبی بضاعت استان گلستان مطرح شد : 

در پی فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر کمک مومنانه به اقشار آسیب پذیر شیوع  ویروس کرونا و حمایت از خانوارهای نیازمند و بی بضاعت ،  رزمایش کمک مومنانه با حضور مدیر کل امور عشایر و مدیران عامل تشکلهای عشایری استان گلستان و همچنین مسئولین سپاه نینوا و فرمانده بسیج عشایری استان گلستان در محل اداره کل امور عشایر استان تشکیل گردید  و ضمن اعلام آمادگی تشکلهای عشایری استان در این امر خدا پسندانه پیرامون نحوه مشارکت آنان و ارسال کمک های نقدی تصمیماتی اتخاذ گردید بر این اساس تشکلهای عشایری استان آمادگی لازم جهت تامین و توزیع بیش از 300  بسته کالای حمایتی و معیشتی ویژه اقشار آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا و حمایت از افراد نیازمند را در آستانه ماه مبارک رمضان اعلام نمودند . 

نظر
اخبار : کوچ بهاره عشایر از گلستان آغاز شد
در تاريخ ۱۳۹۹/۲/۲ ۹:۲۰:۰۰ (60 بار خوانده شده)

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرکل امور عشایری گلستان از آغاز فصل کوچ بهاره عشایر کُرد استان‌های خراسان شمالی و رضوی از مراتع مناطق شرقی این استان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد پیشگیری از ویروس کرونا خبر داد.

رضا علیپوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به پایان مهلت یک ماهه تعویق کوچ عشایر خراسان‌های شمالی و رضوی در مراتع گلستان به دلیل شیوع ویروس کرونا، از امروز کوچ بهاره آنها و بازگشت به مراتع استان‌هایشان آغاز شد.

وی یادآور شد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و بر اساس تصمیم و موافقت دو سازمان امور عشایری ایران و سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، زمان کوچ عشایر یک ماه (تا پایان فروردین) به تعویق افتاد که با پایان مهلت اعلام شده، کوچ عشایر از امروز با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی آغاز شده و آنها باید برای حمل دام‌ها و بارها از کامیون و وانت استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در مدت حضور عشایر کُرد در گلستان موردی از ویروس کرونا در آنها مشاهده نشد افزود: تیم‌هایی دامپزشکی و بهداشت در مبادی ورودی و خروجی حرکت عشایر در گلستان و خراسان شمالی بر سلامت عشایر و دام‌های آن ها نظارت خواهند داشت.

مدیرکل امور عشایری گلستان ادامه داد: زمان لازم برای کوچ عشایر خراسان شمالی و رضوی از مراتع مناطق شرقی استان گلستان تا ۱۵ اردیبهشت پیش بینی شده و آنها باید از سه ایلراه‌ خشتلی، قازانقایه و شلمی به زادگاه خود کوچ کنند.

علیپوری یادآور شد: معمولا عشایر کوچنده استان‌های خراسان شمالی و رضوی با یک هزار و ۹۷۸ خانوار و جمعیت تقریبی ۱۱ هزار نفر از ۱۵ آبان هرسال برای گذران قشلاق وارد استان گلستان می‌شوند و تا ۱۵ فروردین سال بعد در این استان حضور دارند.

۱۲۰ هزار هکتار از مراتع قشلاقی شهرستان‌های "مراوه‌تپه، گنبدکاووس و کلاله" در شرق گلستان هر ساله در اختیار عشایر کُرد دو استان خراسان شمالی و رضوی و حدود ۴۰۰ هزار راس دام آنها قرار می‌گیرد.

نظر
اخبار : سلامتی، پاداش صبر و مقابله عشایر گلستان با کرونا
در تاريخ ۱۳۹۹/۱/۲۳ ۱۱:۲۰:۰۰ (62 بار خوانده شده)
اخبار

سلامتی، پاداش صبر و مقابله عشایر گلستان با کرونا

گنبدکاووس - ایرنا - عشایر کوچنده و بومی گلستان از ۴۰ روز پیش تاکنون که ویروس کرونا مهمان ناخوانده مردم کشور و این استان شده با رعایت توصیه‌های بهداشت عمومی اعلام شده از سوی متولیان امر، موفق شدند از ورود این ویروس به‌ چادرهایشان جلوگیری و سلامتی را برای خود و خانواده‌شان به ارمغان بیاورند.

ویروس کرونا از زمان ظهورش تا الان نشان داده یک تهدید جدی برای سلامت همه اقشار و گروه‌های جامعه از مسوول گرفته تا پزشک و پرستار، مهندس و کارگر، کاسب و بازاری، فرهنگی و ورزشکار و ... بوده و در گرفتن جان انسان‌هایی که به او کم توجهی کرده و یا بهداشت فردی و عمومی را رعایت نکنند، تعارف ندارد.

با این حال هستند افراد و اقشاری که با رعایت دستورالعمل‌های متولیان بهداشت و درمان نه تنها از خود و خانواده‌شان در برابر این ویروس مراقبت می‌کنند بلکه حتی حاضر نیستند تا با کوچکترین سهل انگاری، سلامت دیگر همنوعان خویش را نیز به خطر اندازند.

جامعه عشایری کوچنده و بومی استان گلستان از جمله این اقشار هستند.

**

سیمای عشایر گلستان :

جامعه عشایری گلستان که با حدود ۲۱ هزار نفر بیش از یک درصد جمعیت استان هستند در یک نگاه کلی از دو تیپ شامل عشایر کوچنده کُرد خراسان‌های شمالی و رضوی و عشایر کوچنده ترکمن تشکیل شده‌اند که قلمرو زیستی آنان درمجموع ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع سه شهرستان "گنبدکاووس، مراوه تپه و کلاله" در شرق این استان است.

به گفته رضا علیپوری مدیرکل امور عشایری گلستان ۶۹ درصد از جمعیت عشایری کوچنده از خراسان شمالی و رضوی و عشایر بومی این استان در شهرستان مراوه تپه، ۲۵ درصد در گنبدکاووس و ۶ درصد در کلاله حضور داشته و قشلاق می‌کنند.  

از مجموع مراتعی که در اختیار عشایر کوچنده و بومی گلستان قرار داده شده ۱۲۰ هزار هکتار آن در اختیار هزار و ۹۷۸ خانوار عشایر کُرد خراسان‌های شمالی و رضوی با جمعیت ۱۰ هزار و ۹۹۱ نفر قرار دارد که همه ساله از ۱۵ آبان به مدت پنج ماه در قالب قشلاق به این استان سفر می‌کنند.

اما جامعه عشایر بومی گلستان که از قوم ترکمن هستند، شامل هزار و ۵۵۲ خانوار با جمعیت ۹ هزار و ۶۹۶ نفر می‌باشند که در طول سال در مراتع تحت اختیارشان با کوچ‌های درون استانی، قشلاق و ییلاق می‌کنند.

جامعه عشایر کوچنده و بومی گلستان در مجموع با ۷۶۰ هزار رأس دام سبک خود سالانه ۲۵ درصد گوشت قرمز این استان معادل ۶ هزار و ۴۲۵ تن، ۱۴ هزار و ۵۶۲ تن شیر، هزار و ۱۲۵ تُن پشم و مو و ۳۸۰ تن کشک تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.

همچنین به گفته محمدصادق عرب قائنی، رییس اداره امور تعاونی‌ها و نظام بهره‌برداری عشایر اداره کل امور عشایر گلستان، علاوه بر تولیدات اشاره شده ۳۵ درصد صنایع دستی این استان هم توسط عشایر کوچنده و بومی آن تولید و روانه بازار می‌شود.

**

ویروس کرونا و آخرین وضعیت عشایر گلستان:

مدیرکل امور عشایری گلستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که خوشبختانه تاکنون که افزون بر ۴۰ روز از شیوع ویروس کرونا در کشور و این استان می‌گذرد، موردی از ابتلا به کرونا در جامعه عشایری اعم از کوچنده و بومی زیرپوشش این اداره کل مشاهده نشده است.

رضا علیپوری افزود: همزمان با انتشار نخستین اخبار از شیوع ویروس کرونا در ایران، اداره کل امور عشایری گلستان بلافاصله با همکاری دانشگاه علوم پزشکی این استان و استان خراسان شمالی و شبکه‌های بهداشت و درمان و خانه‌های بهداشت روستایی سه شهرستان گنبدکاووس، مراوه‌تپه و کلاله که جامعه عشایری گلستان در مراتع این شهرستان‌ها قشلاق و ییلاق می‌کنند، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به آنها را شروع کرد.

وی، دیدارهای چهره به چهره با روسای ۲۱ طایفه‌ عشایری، اطلاع رسانی پیامکی به آنها، توزیع برشور و تراکت‌هایی حاوی توصیه‌های رعایت بهداشت فردی و عمومی، پرهیز از سفرهای بین طایفه‌ای یا زادگاهی و یا سفر به شهرستان‌ها یا استان‌ها برای خرید مایحتاج و توزیع برخی اقلام بهداشتی و ۱۰ هزار لیتر ماده ضدعفونی کننده را از جمله اقدامات اداره کل عشایری گلستان با همکاری دیگر ادارات و نهادها از جمله متولیان بهداشت و درمان برای عشایر کوچنده و بومی این استان برشمرد.

علیپوری اضافه کرد: برای خرید مایحتاج زندگی عشایر هم از هر طایفه یک نفر انتخاب شد تا هر چند روز یکبار و با رعایت کامل اصول بهداشت فردی و عمومی، برای خرید کلی اقلام مورد نیاز اقدام کنند ضمن اینکه بسیاری از کالاهای اساسی مورد نیاز عشایر مانند آرد و سوخت در قالب سهمیه ماهانه، زودتر از موعد به آنها تحویل شد.

وی با بیان اینکه بخش دیگری از اقلام اساسی مورد نیاز عشایر نیز توسط شرکت‌های تعاونی عشایری به مقدار کافی تامین و از طریق نمایندگان انتخابی هر طایفه در اختیار آنها گذاشته می‌شود، تصریح کرد: باتوجه به محدودیت و اکنون ممنوعیت عرضه دام در میدان دام گنبدکاووس و به منظور پیشگیری از شیوع کرونا، خرید دام عشایر یا تولیدات آنها مانند شیر و کشک، توسط افراد مُعین در محلی دورتر از زندگی عشایر انجام می‌شود. 

**

تعویق یک ماهه کوچ عشایر گلستان:

مدیرکل امور عشایری گلستان همچنین از تعویق کوچ عشایر سراسر کشور تا پایان فروردین خبر داد و گفت: تعویق فعلا یک ماهه کوچ عشایر کوچنده با تصمیم و موافقیت دو سازمان امور عشایری ایران و سازمان جنگل‌ها و مراتع و به منظور جلوگیری از شیوع کرونا درجامعه عشایری اتخاذ شده و در صورت بهتر نشدن شرایط، امکان تمدید آن وجود دارد.

علیپوری یادآور شد: معمولا عشایر کوچنده استان‌های خراسان شمالی و رضوی از ۱۵ آبان هرسال برای گذران قشلاق وارد مراتع استان گلستان می‌شوند و تا ۱۵ فروردین سال بعد آن (در مجموع به مدت پنج ماه)، حضور داشته و سپس به استان‌های خود بر می‌گردند.

وی افزود: باتوجه به تعویق یک ماهه بازگشت عشایر کوچنده گلستان به زادگاهشان و همچنین در پیش بودن روز طبیعت، مقرر شده تا در این روز و ایام باقی مانده، عشایر همچون روزهای گذشته هیچ گونه مهمانی دعوت نکنند و به مهمانی اقوام و طایفه خویش هم نروند.

علیپوری با قدردانی از همکاری خوب عشایر کوچنده و بومی گلستان برای رعایت توصیه‌ها و مراقبت‌های بهداشت فردی و عمومی و تمکین پذیری از متولیان بر ضرورت استمرار این همکاری‌ها تا بهبود شرایط کشور و استان تاکید کرد.

به گفته این مسوول، در صورت تمدید کوچ عشایر از سوی مسوولان کشور، سهمیه کالاهای اساسی یک ماه آینده عشایر نیز به آنها داده خواهد شد.

رییس اداره امور تعاونی‌ها و نظام بهره برداری عشایر اداره کل امور عشایر گلستان هم به ایرنا گفت که سهمیه ماهانه ارزاق عمومی عشایر از جمله ۱۰۰ تن آرد برای کل خانوارهای عشایری و ۶۰۰ لیتر سوخت (نفت سفید) برای هر خانوار عشایری اعم از کوچنده و بومی این استان یک ماه قبل از شیوع ویروس کرونا در اختیار آنها گذاشته شده است.

محمدصادق عرب قائنی بابیان اینکه دیگر اقلام اساسی مورد نیاز جامعه عشایری گلستان هم از طریق شرکت‌های تعاونی عشایری در اختیار آنها گذاشته شده و مشکل خاصی در تامین و توزیع این اقلام نیست، افزود: آب شرب مورد نیاز عشایر هم به صورت مستمر از طریق تانکرهای سیار هر چند روز یا حداکثر یک هفته بین آنها توزیع می‌شود.

در همین ارتباط قندالی رییس سازمان امور عشایری ایران به ابتلای یک نفر از جامعه عشایری منطقه اشاره کرد و افزود: یک نفر از عشایر خراسان شمالی هنگام کوچ به گلستان بدلیل میزبانی از میهمانان تهرانی به بیماری کرونا مبتلا شد که تلاش داریم این موضوع با رعایت اصول بهداشتی گسترش پیدا نکند.

در همین پیوند فرماندار شهرستان مرزی مراوه‌تپه در منتهی الیه شرق استان گلستان که میزبان ۶۹ درصد جمعیت عشایر کوچنده استان‌های خراسان شمالی و رضوی است به ایرنا، گفت که تاکنون موردی از ابتلا جامعه عشایری مقیم منطقه به ویروس کرونا گزارش نشده است.

امانگلدی ضمیر افزود: طرح بسیج سراسری غربالگری علیه ویروس کرونا هم در ۱۰۰ درصد جمعیت ۶۷ هزار نفری شهرستان مرزی مراوه‌تپه انجام شده و تنها غربالگری حدود سه درصد از جمعیت عشایری حاضر در مراتع این شهرستان باقی مانده که امروز سه‌شنبه ۱۲ فروردین انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های تردد خودرویی از مبادی ورودی و خروجی شهرها که ازسوی ستاد مقابله با کرونا کشور و استان گلستان ابلاغ شده، با قاطعیت در حوزه شهرستان مرزی مراوه تپه هم درحال اجرا است.

مطابق آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی گلستان تاکنون ۱۸۰ نفر در این خطه شمالی بر اثر کرونا جان باختند که موردی از جامعه عشایری استان در آن گزارش نشده است.

نظر
اخبار : 8 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایر استان گلستان مبلغ 4 میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت دریافت نمودند
در تاريخ ۱۳۹۹/۱/۲۳ ۱۰:۲۰:۰۰ (65 بار خوانده شده)

در راستای حمایت و پشتیبانی از فعالیتهای تولیدی و اقتصادی زنان عشایر استان گلستان و کمک به تامین معیشت آنان مبلغ 4میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت 4 درصد پنجساله از محل ماده 10 و12 ق .ت از طریق سازمان امور عشایر به 8 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایر استان گلستان اختصاص یافته بود که پس از هماهنگی های بعمل آمده از طریق بانک کشاورزی شهرستانهای گنبدکاوس و مراوه تپه به طور کامل جذب شده و در اختیار اعضای صندوق های اعتبارات این استان قرار گرفت .گفتنی است اختصاص چنین اعتباراتی موجب رشد وتعالی فعالیتهای گسترده زنان عشایر و تداوم اشتغال آنان و کمک به معیشت خانواده های عشایری می باشد.

برپایه این گزارش اکثر طرحهای اشتغالزایی زنان عشایر استان با توجه به تخصیص اعتبارات مذکور در زمینه پرواربندی دام سبک و و پرورش دام سنگین ، پرورش قارچ ، پرورش شتر ، پرورش طیور و ماکیان ، صنایع دستی اعم از قالیبافی ، خیاطی ، کیف چرم مصنوعی و.... بوده است

نظر
اخبار : واکسیناسیون رایگان دام عشایر در گلستان
در تاريخ ۱۳۹۹/۱/۲۳ ۱۰:۰۹:۲۵ (61 بار خوانده شده)

محسن عبدالوند

معاون سلامت دامپزشکی استان گلستان

گفت: برای افزایش سطح ایمنی دام عشایر مستقر در مراتع استان گلستان، که اغلب از استان های خراسان رضوی، شمالی و سمنان به استان گلستان نقل مکان می کنند؛ طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی با واکسن تولید داخل شروع شده است.

وی افزود: در این طرح که از آبان ماه سالجاری آغاز شده  11 هزار و 500 راس دام سنگین و 140 هزاز راس  1400000 دام سبک علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

عبدالوند ادامه داد: برای اجرای این طرح اکیپ های دامپزشکی شهرستان های مراوه تپه، گنبد و کلاله به مناطق عشایری اعزام و طی آن دام عشایری غیربومی و بومی تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند.

وی یاد آور شد: بیماری تب برفکی یکی از مسری ترین بیماری های ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو، گوسفند و بز می شود و مهمترین تهدید برای تجارت دام و فرآورده های دامی محسوب می شود.

معاون سلامت دامپزشکی استان گلستان اضافه کرد: این بیماری با علائم تاول در دهان، پا و پستان، ریزش بزاق، لنگش، افت شدید تولید و تلفات در بره ها و بزغاله ها تظاهر می کند و کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال دام، قرنطینه کردن دام مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش و جلوگیری از ورود دام قاچاق است.

  وی گفت: سالانه بیش از 600 هزار راس دام سبک عشایری 6 ـ 7 ماه در این استان حضور دارند که در صورت عدم رعایت موارد مثبت زدایی و نیز عدم انجام عملیات واکسیناسیون دام می تواند یکی از عوامل انتقال بیماری ها از یک مکان به مکان دیگر باشد.

عبدالوند خاطرنشان کرد: تمامی خدمات مربوط به دام عشایر اعم از واکیسناسیون، بیماری یابی و آموزش توسط اکیپ های دامپزشکی استان به صورت رایگان صورت می گیرد.

وی یاد آور شد: رعایت بهداشت و قرنطینه محوطه نگهداری دام از اصول مهم پیشگیری از ورود بیماری تب برفکی است و یکی از اولویت های دفتر بهداشت و مدیریت بیماری دامی این اداره کل، آموزش دامداران و جامعه هدف است.

نظر
اخبار : بازدید ارکان تشکلهای عشایری استان گلستان از مجموعه 1500 راسی دام سبک و750 راسی دام سنگین کشت و صنعت مرحوم دکتر بسکی
در تاريخ ۱۳۹۹/۱/۲۳ ۹:۵۳:۵۳ (66 بار خوانده شده)

بمنظور آشنایی ارکان تشکلهای عشایری استان گلستان با مفاهیم زنجیره ارزش در حوزه دام و حتی شناخت بیماری های مشترک انسان و دام برنامه بازدید گروهی تشکلهای عشایری استان گلستان از مجتمع کشت و صنعت و دامداری مرحوم دکتر بسکی پزشک و دوستدار طبیعت ایران بعمل آمده و مدیران عامل و اعضای هیات مدیره و بازرسین شرکت های تعاونی عشایری استان با مجموعه 1500 راسی دام سبک و نتایج فرآیند دوقلوزایی موجود اعم از مغان ، دالاق، رومانف ، لیدوفرانس فرانسوی و همچنین 750 رأس دام سنگین آنجا آشنا شدند.

همچنین در ادامه از ماشین آلات و تجهیزات مستقر در این مجتمع نظیر آسیاب  خردکن، دستگاه میکچر  تهیه خوراک دام بازدید بعمل آوردند. بر پایه این گزارش اعضای تشکلهای عشایری استان نیز از مجموعه گلخانه های احداثی و مزارع گیاهان داروئی پارت هیدروپونیک (کشت هوازی) آن مکان نیز بازدید کردند واطلاعات لازم را کسب نمودند .همچنین بر پایه این گزارش آقایان دکتر توغدری و ضیغمی اساتید دانشکده علوم دامی دانشگاه گلستان در اثنا برگزاری گارگاه آموزشی زنجیره ارزش در حوزه دام بطور تفصیل به مسائل پرواربندی و روش علمی تغذیه دام و مسائل مربوط به بهداشت دام و جایگاه دامهای عشایری و بیماری های شایع و نوظهور پرداختند. که از استقبال خوبی برخوردار شده بود.

نظر
(1) 2 3 4 ... 21 »

 جستجو
 افراد آنلاین
6 کاربر آن‌لاين است (5 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 6

بیشتر...
 ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
 لینک جداول
Copyright © 2013
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل امور عشایری استان گلستان می باشد

Design by GonbadHost