منوی اصلی
اخبار : عشایر از دیدگاه امام خمینی (ره)
در تاريخ ۱۳۹۸/۳/۱۱ ۹:۵۴:۲۲ (136 بار خوانده شده)

خداوند ان شاءالله شما عشاير را - كه ذخيره مملكت هستيد - حفظ كند.

عکس های شخصی امام خمینی (ره)(صحیفه نور ، جلد 17، ص 17-18-19 -20)

یکی از بزرگترین خیانتهایی که سلسله پهلوی به ایران کردند این بود که عشایر و ایلات ما را از بین بردند. اینها به واسطه اینکه مامور بودند آن کسانی که پشتوانه این مملکت است ، سرکوب کنند. پشتوانه مملکت ما ایلات و عشایر بودند که از آن جمله ایل بختیاری که من سوابق با آنها دارم. از ماموریت هایی که رضاشاه داشت این بود که تمام ایلات را در اطراف ایران از بین ببرد و آنها را به اسم اینکه می خواهیم شهری کنیم ، سرکوب کنند ، می خواستند که ایران پشتوانه نداشته باشد تا بتوانند هرچه خیانت است، بکنند. این پشتوانه های ما را از بین ببرند و سرکوب کنند و به آمال خودشان  رسیدند. این همه خیانت کردند بر ما ، مخازن ما را بردند ، نفت ما را بردند ...من از خدای تبارک و تعالی توفیق تمام ملت ایران را، خصوصاً عشایر محترم ایران را و خصوصاً شما عشایر محترم ایل بختیاری را خواهان هستم و امیدوارم همانطور که تاکنون با این نهضت همراه بودید، از این به بعد هم این نهضت را حفظ کنید.

(صحیفه نور ، جلد 5 ، ص 276 و 277)

از مسئولان محترم مملکتی می خواهم که در کنار مسئولیتهای سنگین دیگری که دارند ، هر چه بیشتر و سریعتر در رفع مشکلات و کمبودهای عشایر بکوشند.                                                                                                   

(صحيفه نور، جلد 16، ص 174)

... در مسائلي كه ما حالا با آن روبه رو هستيم ، شايد بيشتر احتياج به عشاير - همه عشاير -داشته باشيم ؛ براي اينكه - مع الاسف - در زمان رضاخان يكي از مقاصدشان اين بود كه عشاير ايران نباشند؛ يعني مقاصد خارجيها. آنها فكر كردند كه پشتوانه ايران و ملت ، چه در جهت روحاني و چه در جهات سياسي و اجتماعي نباشد؛ از اين جهت با همه اين قشرها مخالفت مي كردند. با همه عشاير و دسته هاي مرزنشين مخالفت مي كردند؛ و درداخل هم با روحانيت مخالفت مي كردند... آني كه ما الان - همه - به آن احتياج داريم ، اين است كه كشور ما آرامش پيدا بكند، سروسامان پيدا مي كند، اگر آرامش پيدا كند، همه مقاصد كشوريها و اهل كشور حاصل مي شود؛ و آرامش كشور بسته به اين است كه همه اقشار همراهي كنند، كه مهمش عشاير هستند. عشاير اگر - چنانچه - همت كنند و در هر جاكه هستند، آن منطقه را آرام كنند، نگذارند كه قشرهايي كه مي آيند بخواهند اختلاف ايجاد كنند، بخواهند ناآرامي ايجاد كنند - يا بعضي از نادانها كه خودشان مثلا كارهايي مي كنند و برخلاف شرافت ملي است - خود اين آقايان عشاير بايد در هر جا هستند جلو بگيرند تا اينكه آرامشي حاصل بشود و چرخهاي اقتصادي كشور به راه بيفتد؛ كه مع الاسف با رفتن اينها فهميديم كه همه چيزها را خراب كردند و رفتند و چيزي نگذاشتند براي ما... 
از اين جهت شما خيال نكنيد كه فقط عشاير شما و نقاطي كه شما هستيد - ناحيه هاي شما - بهش رسيدگي نكردند. به هيچ جا رسيدگي نكردند؛ تهرانش اينطور است ، شهرستانهاي ديگر اينطور است . 
خداوند ان شاءالله شما عشاير را - كه ذخيره مملكت هستيد - حفظ كند؛ و اميد است كه ان شاءالله همه ما به وظايف اخلاقي و اسلامي خودمان عمل بكنيم ... 
خود سران عشاير هست كه در آنجاها هر چه بتوانند براي منفعت اسلام ، كشور خودشان ،و ملت خودشان زحمت بكشند. ان شاءالله همه تان موفق باشيد.                                                                     

(صحیفه نور ، جلد 17، ص 17-18-19 -20)

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۹} - {۵} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
 جستجو
 افراد آنلاین
4 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...
 ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
Copyright © 2013
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل امور عشایری استان گلستان می باشد

Design by GonbadHost