منوی اصلی
اخبار : عشایر سالیانه ۶ میلیون تن تولید دارند
در تاريخ ۱۳۹۸/۵/۲۷ ۹:۴۰:۰۷ (83 بار خوانده شده)

رئیس سازمان امور عشایر ایران:

عشایر سالیانه ۶ میلیون تن تولید دارند

رئیس سازمان امور عشایر ایران در چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر گفت: سالیانه ۶ میلیون تن از محصولات کشاورزی و دامی کشور توسط عشایر تولید و به بازار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، کرمعلی قندالی روز پنجشنبه 24 مرداد در مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افزود: عشایر با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری و ۲۱۳ هزار خانوار به عنوان جامعه سوم 1.8 جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

وی اظهار داشت: اقتصاد ۷۰ درصد این قشر متکی به دام است به طوری که با داشتن ۲۴ میلیون جمعیت دامی، ۲۸ درصد دام ، ۲۵ درصد گوشت و ۳۵ درصد صنایع دستی کشور را تولید می‌کنند.

وی بیان داشت: تولید محصولات پروتئینی، لبنی، گیاهان دارویی و صنایع دستی از شاخصه‌های جامعه عشایری است.

قندالی ادامه داد: ایران از ظرفیت‌های خوبی در زمینه گردشگری و صنایع دستی برخوردار است و طبیعت گردی و بوم گردی که اکنون در چند استان اجرایی شده، از جمله برنامه‌های این سازمان است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران  گفت: در حوزه گیاهان دارویی در تلاش هستیم تا پایان برنامه ششم توسعه ۱۰ هزار هکتار  دست کاشت را در حوزه عشایر و ۵۰۰ هزار هکتار در عرصه‌های منابع طبیعی داشته باشیم.

وی ادامه داد: فرهنگ بکر و اصیل ایرانی- اسلامی در جامعه عشایری وجود دارد که باید این فرهنگ حفظ شود.

 

 

قندالی گفت: هیات دولت طرح ویژه ارتقای سطح آگاهی فرهنگی و مذهبی عشایر را مصوب کرده است که با کمک دستگاه‌های مربوطه اجرایی می‌شود.

این مقام مسئول به طرح ترویج و آموزش ویژه ارتقای سطح دانش و سواد عشایر اشاره کرد و با بیان اینکه بطور میانگین ۷۰ درصد عشایر باسواد هستند، گفت: نسبت به شاخص کل کشور ۱۶ درصد عقب هستیم، اما تلاش می کنیم سطح سواد عشایر تا سال ۱۴۰۰ به ۸۰ درصد برسد.

وی با اشاره به وجود ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور، افزود: در حوزه آبرسانی نیز ۲۰ هزار سامانه آبی برای تامین آب شرب و آب مورد نیاز دام های عشایری تامین شده است.

قندالی اضافه کرد: امسال نزدیک به ۲۳۷ میلیارد تومان برای اجرای ۲۹۹ پروژه آبرسانی از محل صندوق توسعه ملی با نظر رهبر معظم انقلاب اختصاص یافته که تا پایان سال اجرایی می شود.

وی گفت: امسال ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل زنجیره تولید در بحث اشتغالزایی اختصاص یافته است.

این مسئول اضافه کرد: با توافق شورای عالی عشایر، تا پایان برنامه ششم توسعه ۱۰۰ درصد چادرهای عشایر توسط پنل های خورشیدی به برق مجهز می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: در بحث ارتباطات نیز طی مصوبه ای ۸۰ درصد جامعه عشایر اینترنت دریافت می‌کنند.

به گفته وی، ۴۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات اشتغالزایی سهم عشایر است که بخش عمده آن پرداخت شده و بخش کمی باقی مانده که در مرحله پرداخت است.

گفتنی است، امروز چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر با حضور معاون اول رییس جمهوری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد.

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۷} - {۴} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
 جستجو
 افراد آنلاین
4 کاربر آن‌لاين است (4 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...
 ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
Copyright © 2013
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل امور عشایری استان گلستان می باشد

Design by GonbadHost