منوی اصلی
اخبار : گلستان آماده میزبانی از عشایر خراسان شمالی و رضوی است
در تاريخ ۱۳۹۸/۷/۱۱ ۹:۴۰:۰۰ (106 بار خوانده شده)
اخبار

گلستان آماده میزبانی از عشایر خراسان شمالی  و رضوی است

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرکل امور عشایری گلستان گفت: با تمهیدات اندیشیده شده این استان امسال نیز از نیمه دوم آبان همانند سال‌های قبل در سه شهرستان مراوه تپه، گنبدکاووس و کلاله آماده میزبانی از قشلاق عشایر کوچنده خراسان شمالی و رضوی و بومی ترکمن است.

رضا علیپوری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با توجه به نزدیکی فصل کوچ، از ۱۵ آبان کردهای خراسان شمالی و رضوی وارد گلستان می‌شود بر این اساس نشست‌های لازم با هدف پیش بینی تمهیدات لازم برای خدمات‌دهی به آنان در حال برگزاری است.

وی افزود: جامعه عشایری گلستان را دو تیپ از عشایر کوچنده کرد خراسان‌های شمالی و رضوی و عشایر کوچنده ترکمن تشکیل می‌دهند که قلمرو زیستی آنان در مجموع ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع سه شهرستان گنبدکاووس، مراوه تپه و کلاله در شرق این استان است.

مدیرکل امور عشایری گلستان گفت: هر ساله با نزدیکی فصل سرما، ۶۹ درصد از جمعیت عشایری کوچنده از خراسان شمالی و رضوی و بومی استان در شهرستان مراوه تپه، ۲۵ درصد در گنبدکاووس و ۶ درصد در کلاله قشلاق می‌کنند.   

علیپوری ادامه داد: از مجموع مراتعی که در اختیار عشایر کوچنده و بومی گلستان قرار داده شده، ۱۲۰ هزار هکتار آن در اختیار ۱۹۷۸ خانوار عشایر کرد خراسان‌های شمالی و رضوی با جمعیت ۱۰ هزار و ۹۹۱ نفر قرار دارد که همه ساله هفت ماه از سال (۱۵ آبان تا اواسط اردیبهشت) را در قالب قشلاق به این استان سفر می‌کنند.

وی اضافه کرد: اما جامعه عشایر بومی گلستان که از قوم ترکمن هستند، شامل ۱۵۵۲ خانوار با جمعیت ۹۶۹۶ نفر در طول سال در مراتع تحت اختیارشان با کوچ‌های درون استانی، قشلاق و ییلاق می‌کنند.

مدیرکل امور عشایری گلستان گفت: با این حال جامعه عشایر کوچنده و بومی گلستان در مجموع با ۷۶۰ هزار رأس دام سبک خود، سالانه ۲۵ درصد گوشت قرمز این استان معادل ۶ هزار و ۴۲۵ تن گوشت، ۱۴ هزار و ۵۶۲ تن شیر، ۱۱۲۵ تن پشم و مو و ۳۸۰ تن کشک تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.

علیپوری افزود: تامین آب شرب انسانی و دامی،  آرد برای پخت نان، نهاده‌های دامی مورد نیاز شامل جو،  سبوس، کنسانتره و تفاله، مرمت ابنیه عمرانی عشایری که در جریان سیل اخیر تخریب شده، تامین نیازمندی‌ها بهداشتی و درمانی،  آموزشی و حفاظت از مراتع ممیزی شده از جمله مسائل مورد توجه برای میزبانی از عشایر در فصل قشلاق است.

وی هماهنگی با نیروهای انتظامی و مرزبانی در بحث تامین امنیت عشایر و هماهنگی با شبکه دامپزشکی برای کنترل و نظارت بر دام‌های ورودی عشایر و هماهنگی با منابع طبیعی برای نظارت بر استقرار خانوارهای عشایری در جایگاه مخصوص به خود و بررسی پروانه چرای دام آنان را از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده در این رابطه عنوان کرد.

 

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۴} + {۷} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
 جستجو
 افراد آنلاین
2 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 2

بیشتر...
 ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
Copyright © 2013
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل امور عشایری استان گلستان می باشد

Design by GonbadHost