منوی اصلی
اخبار : کوچ بهاره عشایر از گلستان آغاز شد
در تاريخ ۱۳۹۹/۲/۲ ۹:۲۰:۰۰ (25 بار خوانده شده)

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرکل امور عشایری گلستان از آغاز فصل کوچ بهاره عشایر کُرد استان‌های خراسان شمالی و رضوی از مراتع مناطق شرقی این استان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد پیشگیری از ویروس کرونا خبر داد.

رضا علیپوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به پایان مهلت یک ماهه تعویق کوچ عشایر خراسان‌های شمالی و رضوی در مراتع گلستان به دلیل شیوع ویروس کرونا، از امروز کوچ بهاره آنها و بازگشت به مراتع استان‌هایشان آغاز شد.

وی یادآور شد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و بر اساس تصمیم و موافقت دو سازمان امور عشایری ایران و سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، زمان کوچ عشایر یک ماه (تا پایان فروردین) به تعویق افتاد که با پایان مهلت اعلام شده، کوچ عشایر از امروز با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی آغاز شده و آنها باید برای حمل دام‌ها و بارها از کامیون و وانت استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در مدت حضور عشایر کُرد در گلستان موردی از ویروس کرونا در آنها مشاهده نشد افزود: تیم‌هایی دامپزشکی و بهداشت در مبادی ورودی و خروجی حرکت عشایر در گلستان و خراسان شمالی بر سلامت عشایر و دام‌های آن ها نظارت خواهند داشت.

مدیرکل امور عشایری گلستان ادامه داد: زمان لازم برای کوچ عشایر خراسان شمالی و رضوی از مراتع مناطق شرقی استان گلستان تا ۱۵ اردیبهشت پیش بینی شده و آنها باید از سه ایلراه‌ خشتلی، قازانقایه و شلمی به زادگاه خود کوچ کنند.

علیپوری یادآور شد: معمولا عشایر کوچنده استان‌های خراسان شمالی و رضوی با یک هزار و ۹۷۸ خانوار و جمعیت تقریبی ۱۱ هزار نفر از ۱۵ آبان هرسال برای گذران قشلاق وارد استان گلستان می‌شوند و تا ۱۵ فروردین سال بعد در این استان حضور دارند.

۱۲۰ هزار هکتار از مراتع قشلاقی شهرستان‌های "مراوه‌تپه، گنبدکاووس و کلاله" در شرق گلستان هر ساله در اختیار عشایر کُرد دو استان خراسان شمالی و رضوی و حدود ۴۰۰ هزار راس دام آنها قرار می‌گیرد.

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۵} - {۳} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه
 جستجو
 افراد آنلاین
3 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 3

بیشتر...
 ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
Copyright © 2013
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل امور عشایری استان گلستان می باشد

Design by GonbadHost