منوی اصلی
RSS Feed
(1) 2 3 4 ... 19 »
اخبار : شورای عشایری در مراوه تپه برگزار شد
در تاريخ ۱۳۹۸/۷/۱۸ ۱۳:۲۱:۱۵ (96 بار خوانده شده)
اخبار

فرماندار مراوه تپه از آمادگی این فرمانداری و بخشداران و دهیاران مراوه تپه برای استقبال از عشایر کوچنده برای حضور در مناطق عشایری این شهرستان خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر گلستانُ، جلسه شورای عشایری شهرستان مراوه تبه با هدف بررسی مسائل و مشکلات عشایر کوچنده قبل از استقرار در مناطق قشلاقی استان با حضور فرماندار و مسئولین دستگاه های اجرایی شهرستان مراوه تپه و مدیران امور عشایر استان های گلستان، خراسان رضوی و شمالی و همچنین فرمانداران مناطق ییلاقی خراسان شمالی و رضوی در محل سالن اجتماعات فرمانداری مراوه تپه برگزارشئ. در این جلسه فرماندار مراوه تپه ا ز آمادگی این فرمانداری و بخشداران و دهیاران مراوه تپه برای استقبال از عشایر کوچنده برای حضور در مناطق عشایری این شهرستان خبر داد. امانگلدی ضمیر اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان مراوه تپه دارای بیشترین جمعیت عشایری استان است از امنیت خیلی خوبی برخوردار است. وی همچنین خواستار انجام اقدامات لازم و خدمات رسانی توسط مسئولین ادارات ذیربط برای قشر زحمت کش و پرتلاش عشایر شد. در ادامه این نشست پس از بحث و تبادل نظر درباره مسائل و مشکلات عشایر مراوه تپه تصمیماتی در خصوص تامین علوفه مورد نیاز عشایر، انجام اقدامات لازم برای کنترل بیماری های مشترک انسان و دام بویژه بیماری هاری و همچنین تامین امنیت مسیر کوچ عشایر و تمهیدات ممانعت از تخریب و تجاوز به مراتع، تامین سوخت مورد نیاز عشایر و آماده سازی اکیپ های سیار پزشکی و مرمت و بهسازی راه های عشایری، تجدید ممیزی و تنسیق مراتع قشلاقی عشایر و واگذاری انشعاب آب شرب به عشایر گرفته شد. زمینه سازی برگزاری جشنواره فرهنگی و بومی - محلی عشایر شهرستان از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت

نظر
اخبار : گلستان آماده میزبانی از عشایر خراسان شمالی و رضوی است
در تاريخ ۱۳۹۸/۷/۱۱ ۹:۴۰:۰۰ (85 بار خوانده شده)
اخبار

گلستان آماده میزبانی از عشایر خراسان شمالی  و رضوی است

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرکل امور عشایری گلستان گفت: با تمهیدات اندیشیده شده این استان امسال نیز از نیمه دوم آبان همانند سال‌های قبل در سه شهرستان مراوه تپه، گنبدکاووس و کلاله آماده میزبانی از قشلاق عشایر کوچنده خراسان شمالی و رضوی و بومی ترکمن است.

رضا علیپوری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با توجه به نزدیکی فصل کوچ، از ۱۵ آبان کردهای خراسان شمالی و رضوی وارد گلستان می‌شود بر این اساس نشست‌های لازم با هدف پیش بینی تمهیدات لازم برای خدمات‌دهی به آنان در حال برگزاری است.

وی افزود: جامعه عشایری گلستان را دو تیپ از عشایر کوچنده کرد خراسان‌های شمالی و رضوی و عشایر کوچنده ترکمن تشکیل می‌دهند که قلمرو زیستی آنان در مجموع ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع سه شهرستان گنبدکاووس، مراوه تپه و کلاله در شرق این استان است.

مدیرکل امور عشایری گلستان گفت: هر ساله با نزدیکی فصل سرما، ۶۹ درصد از جمعیت عشایری کوچنده از خراسان شمالی و رضوی و بومی استان در شهرستان مراوه تپه، ۲۵ درصد در گنبدکاووس و ۶ درصد در کلاله قشلاق می‌کنند.   

علیپوری ادامه داد: از مجموع مراتعی که در اختیار عشایر کوچنده و بومی گلستان قرار داده شده، ۱۲۰ هزار هکتار آن در اختیار ۱۹۷۸ خانوار عشایر کرد خراسان‌های شمالی و رضوی با جمعیت ۱۰ هزار و ۹۹۱ نفر قرار دارد که همه ساله هفت ماه از سال (۱۵ آبان تا اواسط اردیبهشت) را در قالب قشلاق به این استان سفر می‌کنند.

وی اضافه کرد: اما جامعه عشایر بومی گلستان که از قوم ترکمن هستند، شامل ۱۵۵۲ خانوار با جمعیت ۹۶۹۶ نفر در طول سال در مراتع تحت اختیارشان با کوچ‌های درون استانی، قشلاق و ییلاق می‌کنند.

مدیرکل امور عشایری گلستان گفت: با این حال جامعه عشایر کوچنده و بومی گلستان در مجموع با ۷۶۰ هزار رأس دام سبک خود، سالانه ۲۵ درصد گوشت قرمز این استان معادل ۶ هزار و ۴۲۵ تن گوشت، ۱۴ هزار و ۵۶۲ تن شیر، ۱۱۲۵ تن پشم و مو و ۳۸۰ تن کشک تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.

علیپوری افزود: تامین آب شرب انسانی و دامی،  آرد برای پخت نان، نهاده‌های دامی مورد نیاز شامل جو،  سبوس، کنسانتره و تفاله، مرمت ابنیه عمرانی عشایری که در جریان سیل اخیر تخریب شده، تامین نیازمندی‌ها بهداشتی و درمانی،  آموزشی و حفاظت از مراتع ممیزی شده از جمله مسائل مورد توجه برای میزبانی از عشایر در فصل قشلاق است.

وی هماهنگی با نیروهای انتظامی و مرزبانی در بحث تامین امنیت عشایر و هماهنگی با شبکه دامپزشکی برای کنترل و نظارت بر دام‌های ورودی عشایر و هماهنگی با منابع طبیعی برای نظارت بر استقرار خانوارهای عشایری در جایگاه مخصوص به خود و بررسی پروانه چرای دام آنان را از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده در این رابطه عنوان کرد.

 

نظر
اخبار : معرفی ایلات و طوایف استان گلستان
در تاريخ ۱۳۹۸/۶/۳ ۱۲:۳۶:۲۸ (103 بار خوانده شده)
اخبار

 معرفی ایلات و طوایف استان گلستان

جمعیت عشایری  گلستان

بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395، جمعیت استان گلستان 1 میلیون و 868  هزار و 819 نفر است. براساس آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور در سال 1387 توسط مرکز آمار ایران، جمعیت ییلاقی عشایر   گلستان 9 هزار و 696 نفر (1552خانوار) و جمعیت قشلاقی عشایر این استان  20  هزار و 687 نفر ( 3530 خانوار) است. استان گلستان حدود 2 درصد از جمعیت عشایری کشور را در خود جای داده است و به این لحاظ پانزدهمین استان عشایری کشور محسوب می شود. عشایر  گلستان در  7 سامانه­ عرفی استقرار دارند و میزان اراضی کشاورزی در اختیار آنان نیز آبی 1 هزار  و  552 هکتار و دیم 9 هزار و 858 هکتار است. 74 درصد از مردان عشایری و  61 درصد از زنان عشایری استان گلستان باسواد هستند.

 

ایلات عشایری گلستان

ایلات عشایر استان گلستان شامل: زعفرانلو، یموت، گوکلان، طوایف مقدس.

 

طوایف مستقل عشایری گلستان

طوایف مستقل این استان عبارتند از: ایزانلو، بیچرانلو، قهرمانلو، باچکانلو، حیرستان الخاص، پهلوانلو، ملوانلو، امیرانلو، بریمانلو، توپکانلو، روطانلو، سارخانی، سیفکانلو، عشایر چهارده، هشت مرخی، جیرستان آنی صر، شیخ امیرانلو، قلیانلو، کاوانلو، کیکانلو، میلانلو، نامانلو.

 

شهرستان های عشایرنشین گلستان

شهرستان های عشایرنشین گلستان عبارتند از: ترکمن، علی­آباد، گنبد کاووس، مینودشت، آق قلا، کلاله، آزادشهر، رامیان.

 

 تعداد و نوع دام عشایرگلستان

نوع دام در اختیار عشایر استان گلستان شامل دام سبک (گوسفند، بره، بز، بزغاله) و سنگین (گاو و گوساله، شتر و بچه شتر، گاومیش و بچه گاومیش، اسب و استر، قاطر) است. در مجموع عشایر گلستان  745 هزار و 457   رأس دام سبک  و 3 هزار و 725  رأس دام سنگین استان را در اختیار دارند.

 

مهمترین تولیدات عشایر  گلستان

مهم­ترین تولیدات لبنی عشایر گلستان عبارت از شیر، ماست، پنیر، ماست چکیده، کشک، دوغ، دوغ شتر، قره قوروت است. مهم ترین صنایع دستی تولیدی قالی، قالیچه، پشتی، گلیم، جاجیم، پلاس، نمد، چادرسیاه، آلاچیق ترکمنی، خورجین، توبره، سفره کردی، حصیر، کلاه، دستکش، جوراب و پاپوش  است. همچنین مهم ترین گیاهان دارویی در این استان  آویشن، بابونه، گل گاوزبان، رازک، به لیمو، خارشتر، خار مریم، مریم گلی، زیره سبز، اکلیل کوهی، علف سرفه، باباآدم، زرشک کوهی، اسفناج، سیر کوهی، زعفران، نعناع کوهی و علف هفت بند است.

 

تشکل های عشایری گلستان

استان گلستان دارای یک اتحادیه تعاونی عشایری، 9 شرکت تعاونی عشایری، 11 فروشگاه عشایری و  13 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری است.

نظر
اخبار : نقش موثر روستائیان و عشایر در رشد اقتصاد و اشتغال کشور
در تاريخ ۱۳۹۸/۶/۳ ۱۰:۵۹:۲۷ (103 بار خوانده شده)

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:

نقش موثر روستائیان و عشایر در رشد اقتصاد و اشتغال کشور

وزیر جهاد کشاورزی، برگزاری چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر را فرصتی برای معرفی ظرفیت ها و تولیدات جامعه روستایی و عشایری کشور دانست و تاکید کرد: تولیدات مناطق روستایی در زمینه صنایع دستی، تولیدات کشاورزی، تولیدات دامی و مسائل مرتبط به اکوتوریسم بوده که بسیار برای کشور حائز اهمیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از نمایشگاه توسعه روستایی و عشایری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این نمایشگاه به همت سازمان امور عشایر و معاونت روستایی نهاد ریاست جمهوری برگزار شده اما بهترین نتیجه گیری که می توان از این نمایشگاه داشت معرفی ظرفیت ها، استعداد ها، خلاقیت ها و تولیدات جامعه روستایی و عشایری است و روستاهای مناطق مختلف هم در کنار عشایر در این نمایشگاه حضور دارند و تولیدات خود را به نمایش می‌گذارند.

وی افزود: تولیدات مناطق روستایی در زمینه صنایع دستی، تولیدات کشاورزی، تولیدات دامی و مسائل مرتبط به اکوتوریسم بوده که بسیار برای کشور حائز اهمیت است و ظرفیت خالی بسیاری در زمینه جذب گردشگر داخلی و هم خارجی داریم و با این کار می‌توانیم در اشتغال زایی هم سهم بزرگی داشته باشیم، امیدواریم با برپایی این نمایشگاه بتوانیم باعث معرفی بخشی از توانمندی های جامعه روستایی و عشایری شویم.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با درآمدزایی عشایر برای کشور خاطرنشان کرد: عشایر بیشترین درآمدزایی را برای کشور دارند و کمترین هزینه را به هزینه‌های کشور و دولت تحمیل می کنند، این افراد با سختی بسیار در مناطق عشایری زندگی می کنند اما طی این ۴۰ سال گذشته خدمات بی‌شماری را نظام جمهوری اسلامی ایران برای عشایر انجام داده که شامل جاده، آب، بهداشت، آموزش و سایر مسائل مربوط به محصولات آنها، خدمات، رفاهی و به بازار رسانی محصولات عشایری است اما این به این معنا نیست که عشایر ما هیچ مشکلی ندارند و امیدواریم این مشکلات در آینده روزبه‌روز مرتفع شود و بتوانند از خدمات رفاهی بیشتری برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: این افراد با کمترین هزینه برای کشور بیشترین درآمدزایی را برای این سرزمین دارند که من به همه آنها دست مریزاد می‌گویم و دست یکایک آنها را می بوسم امیدواریم خداوند به ما توفیق دهد تا بیش از پیش در خدمت عشایر و روستاییان کشور باشیم.

ادامه | 4971 کلمه در ادامه متن | نظر
اخبار : حضور 12 صندوق اعتبارات زنان عشایری در نمایشگاه توانمندی های عشایر
در تاريخ ۱۳۹۸/۶/۳ ۱۰:۵۰:۰۰ (92 بار خوانده شده)
اخبار

مسئول امور زنان سازمان امور عشایر ایران خبر داد:

حضور 12 صندوق اعتبارات زنان عشایری در نمایشگاه توانمندی های عشایر

مسئول امور زنان سازمان امور عشایر ایران گفت: 16 استان و 12 صندوق اغتبارات خرد زنان عشایری در نمایشگاه توانمندهدی های عشایری شرکت داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، لیلاسادات بلالی اظهار داشت: از 16 استان 12مورد آن در بخش صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در حوزه های مختلف فروش تولیدات از جمله صنایع دستی (گلیم، گبه، فرش، پته دوزی) فرآوری مواد لبنی (ماست، دوغ، کشک، روغن، پنیر) و در بخش گردشگری از استان های فارس و خراسان جنوبی به ارائه خدمات پرداختند.

وی افزود: در سال جاری برای صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری 5/7 میلیارد تومان تسهلات با کارمزد کم در نظر گرفته شده است.

بلالی گفت: در حال حاضر 361 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایریدر 30 استان با سرمایه 5 میلیارد تومان با پوشش نزدیک به 10 هزار نفر عضو فعالیت می کنند.

مسئول امور زنان سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد: در این نمایشگاه، فضای نمادین زندگی عشایر و فرم زندگی آنان با هدف آشنایی مردم به ویژه جامعه شهری با زندگی عشایر برپا شده است.

  نظر
  اخبار : راه اندازی اولین نمونه آزمایشی آب شیرین کن خورشیدی برای عشایر بهبهان
  در تاريخ ۱۳۹۸/۶/۳ ۱۰:۵۰:۰۰ (89 بار خوانده شده)
  اخبار

  مدیر کل برنامه و بودجه سازمان امور عشایر خبر داد:

  راه اندازی اولین نمونه آزمایشی آب شیرین کن خورشیدی برای عشایر بهبهان

  مدیرکل دفتر برنامه و بودجه سازمان امور عشایر ایران از نصب و راه اندازی اولین نمونه آزمایشی آب شیرین کن خورشیدی برای عشایر بهبهان در استان خوزستان خبر داد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، سعید پازوکی اظهار داشت: اعتبار این دستگاه طی تفاهمنامه چهار جانبه سازمان برنامه و بودجه، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مؤسسه اعتباری کوثر، و سازمان امور عشایر ایران تامین شده است.

   

   

   

  وی افزود: این دستگاه آب شیرین کن خورشیدی برای تامین آب شرب مصرفی خانوارهای عشایری شهرستان بهبهان طراحی شده است.

  پازوکی گفت:این دستگاه با حضور نمایندۀ وزارت دفاع و مدیرکل امور عشایر استان خوزستان در منطقه امیرحاضر شهرستان بهبهان برای طی مراحل آزمایشی نصب و راه اندازی شده است.

  نظر
  اخبار : سرمایه صندوق بخش کشاورزی عشایری از مرز 75 میلیارد تومان گذشت
  در تاريخ ۱۳۹۸/۶/۳ ۱۰:۴۰:۰۰ (93 بار خوانده شده)
  اخبار

  مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری :

  سرمایه صندوق بخش کشاورزی عشایری از مرز 75 میلیارد تومان گذشت

  مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری گفت: با افزایش قابل توجه سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در سال های اخیر، سرمایه این صندوق از مرز 75 میلیارد تومان گذشت.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، مرتضی ذوالانوار در چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر با اعلام این مطلب افزود: این اعتبار از محل کمک دولت برای جبران خسارت خشکسالی به عشایر اختصاص یافته است.

  وی گفت: از بدو تاسیس صندوق تاکنون بیش از 6 هزار فقره تسهیلات با اعتبار 5700 میلیارد ریال به تشکل های عشایری پرداخت شده است.

  مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری اظهار داشت: در سال گذشته 700 میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد 4 درصد به تشکل های عشایری پرداخت شد.

  ذوالانوار اضافه کرد: با این تسهیلات بیش از 30 هزار تن علوفه جو محصول داخلی خریداری و بین دامداران عشایری کشور توزیع شده است. 

  نظر
  اخبار : تولید کنندگان عشایری باید وارد عرصه بازاریابی محصولات شون
  در تاريخ ۱۳۹۸/۵/۲۸ ۱۳:۱۲:۰۶ (107 بار خوانده شده)
  اخبار

  رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد:

  تولید کنندگان عشایری باید وارد عرصه بازاریابی محصولات شوند

  رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: یکی از مشکلات ما بازاریابی محصولات عشایر است و در این زمینه باید خود تولیدکنندگان عشایری وارد عرصه شوند و تمام اتکایشان به ما نباشد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در نشست نمایندگان غرفه های عشایری با مسئولین ستاد برگزاری نمایشگاه توانمندی های عشایر و تبادل نظر در خصوص نمایشگاه چهارم و برنامه ریزی برای سال آینده اظهار داشت: کسانی که دنبال بومگردی عشایر هستند باید گردشگران را وارد سامانه های عشایری کنند تا زندگی واقعی عشایر را ببینند.

  وی تاکید کرد: بومگردی و گردشگری عشایر باید سفیر پیام اقتصادی و فرهنگی و تولیدی عشایر باشد.

  رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: امسال برای هر صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری 50 میلیون تومان تسهیلات با سود پایین پرداخت می کنیم و تلاش می کنیم این مبلغ را تا 100 میلیون تومان افزایش دهیم.

  قندالی با بیان اینکه شما عشایر سرمایه های اصلی کشور هستید، گفت: عشایر شاخص شهروندان کشور هستند و در نجابت هیچ قشری مانند عشایر نیست.

  وی با اشاره به اینکه آموزش، ترویج و آگاهی بسیار مهم است، گفت: عشایر باید دانش روز را با دانش بومی تلفیق و به فعالیت هایشان وارد کنند.

  رئیس سازمان امور عشایر ایران در پایان ابراز داشت: از همه همکاران ستادی و استانی که در برگزاری نمایشگاه حدود دو ماهی است زحمت می کشند، تشکر می کنم.

  قندالی در خصوص گله مسوولین غرفه ها از جانمایی سالن عشایر، گفت: ما هم از جانمایی سالن عشایر راضی نیستیم اما تصمیم گرفته شد که بودن عشایر در این نمایشگاه بهتر از نبودن است. امیدوارم برای نمایشگاه سال آینده نواقص جبران و نقاط قوت تقویت و نمایشگاهی خیلی بهتر از نمایشگاه امسال برگزار کنیم.

   

  نظر
  اخبار : عشایر در چرخه اقتصاد و امنیت غذایی کشور نقش اساسی دارند
  در تاريخ ۱۳۹۸/۵/۲۸ ۱۳:۱۰:۰۰ (122 بار خوانده شده)
  اخبار

  قائم مقام سازمان امور عشایر ایران:

  عشایر در چرخه اقتصاد و امنیت غذایی کشور نقش اساسی دارند

  قائم مقام سازمان امور عشایر ایران با اشاره به نقش اساسی عشایر در چرخه اقتصاد، امنیت غذایی و توسعه پایدار گفت: تلاش می کنیم تا درآمد خالص عشایر را تا پایان برنامه ششم توسعه دو برابر کنیم

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در حاشیه چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر در گفت و گو با عشایر نیوز گفت:  سازمان امور عشایر در راستای ارتقای معیشت و رفاه عشایر از دو ابزار استفاده می کند که یکی از این ابزارها قانون و ابزار دیگر پرداخت تسهیلات با سود پایین است.

  وی خاطرنشان کرد: در قانون برنامه ششم در چندین حکم از عشایر حمایت شده از جمله قانون مالیات بر ارزش افزوده که در قالب آن سهمی نیز به عشایر اختصاص یافته که با این اعتبارات زیرساخت ها، ساماندهی و ارائه خدمات به عشایر کوچنده را انجام می دهیم.

  قائم مقام سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: در قانون بودجه سنواتی نیز که به موضوع آبرسانی به مناطق عشایری پرداخته شده، اعتبارات خاصی را قانون گذار به این موضوع اختصاص داده که از جمله می توان به بند ب تبصره 6 و بند ه تبصره 4 قانون بودجه سال 98 اشاره کرد.

  وی پرداخت تسهیلات را از دیگر اقدامات حمایتی از عشایر برشمرد و افزود: از محل ورودی صندوق توسعه ملی سالانه یک واحد به درصد، تسهیلات کم بهره به عشایر اختصاص داده شده که این تسهیلات برای تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز و تکمیل زنجیره تولید لبنیات و فرآورده های لبنی، صنایع تبدیلی و فرآوری به عشایر پرداخت می شود.

  علائی مقدم ادامه داد: از محل ماده 10 و 11 مدیریت بحران نیز برای تامین علوفه دام و کمک به صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری منابعی اختصاص یافته تا بتوانند تولیدات خود را عرضه و به دست مصرف کننده برسانند.

  قائم مقام سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: این سازمان در ضمن اینکه سازمان خدمات پشتیبانی است، یک سازمان فنی مهندسی نیز محسوب می شود که در کنار آب رسانی، سوخت رسانی و راه سازی در مناطق عشایری به موضوع انتقال یافته های علمی و تحقیقاتی به عشایر می پردازد تا عشایر بتوانند کیفیت تولیدات خود را بهبود دهند.

  وی با بیان اینکه تلاش می کنیم تا پایان برنامه ششم توسعه درآمد خالص عشایر را دو برابر کنیم، افزود: در حال حاضر میانگین درآمد عشایر یک و نیم میلیون تومان در ماه است و تلاش می کنیم با تنوع در درآمد عشایر این رقم را تا پایان برنامه ششم توسعه تا دوبرابر افزایش دهیم.

  دبیر فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه عشایر 25 درصد گوشت قرمز کشور را تولید می کنند، افزود: بیش از 34 میلیون هکتار از مراتع کشور در اختیار عشایر قرار دارد و هر یک نفر از عشایر گوشت مورد نیاز 16 ایرانی را تولید می کنند.

  علائی مقدم یادآور شد: عشایر حدود یک میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند که در قالب 203 تعاونی، 21 اتحادیه استانی و 300 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری فعالیت می کنند.

  نظر
  اخبار : رونق تولید در مناطق روستایی و عشایری نیازمند بازنگری در قوانین است
  در تاريخ ۱۳۹۸/۵/۲۸ ۱۳:۰۹:۳۷ (100 بار خوانده شده)
  اخبار

  مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستائی و عشایری:

  رونق تولید در مناطق روستایی و عشایری نیازمند بازنگری در قوانین است

  مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستائی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی گفت: رونق تولید در مناطق روستائی و عشایری نیاز به بازنگری جدی در قوانین و مقررات جاری کشور دارد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، فروغ السادات بنی هاشم در بازدید از چهارمین  نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر با بیان این مطلب افزود: یکی از مشکلات تولیدکنندگان روستائی و عشایری، دسترسی به بازار فروش و مصرف است.

  وی ادامه داد: از این جهت برگزاری نمایشگاه ها فرصتی برای ارتباط بیشتر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.

  مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستائی و عشایری ابراز داشت: در این نمایشگاه ها، تولیدکنندگان عشایری و روستائی علاوه بر این که بازارهای جدیدی را برای عرضه محصولات خود شناسایی می کنند با سلیقه مصرف کننده ها هم آشنا می شوند.

   

  نظر
  (1) 2 3 4 ... 19 »
   جستجو
   افراد آنلاین
  11 کاربر آن‌لاين است (7 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

  عضو: 0
  مهمان: 11

  بیشتر...
   ورود
  شناسه‌ی کاربری:

  رمزعبور:

  ورود خودکار  واژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

  عضو شوید
  Copyright © 2013
  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل امور عشایری استان گلستان می باشد

  Design by GonbadHost