گلستان میزبان حدود دو هزار خانوار عشایر کرد خراسان شمالی و رضوی است

تاریخ ۱۳۹۴/۹/۱۴ ۸:۵۴:۱۷ | عنوان: اخبار

گلستان میزبان حدود دو هزار خانوار عشایر کرد خراسان شمالی و رضوی است

گنبدکاووس - ایرنا - مدیر امور عشایر استان گلستان از استقرار یک هزار و 978 خانوار عشایری از دو استان خراسان شمالی و رضوی در مراتع این استان خبر داد و گفت: گلستان به مدت پنج ماه میزبان این عشایر است.

رضا علیپوری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عشایر کرد دو استان خراسان شمالی و رضوی درمجموع باحدود 11 هزار نفر جمعیت و 400 هزار راس دام درسطح 370 هزار هکتار از مراتع قشلاقی این استان در سه شهرستان مراوه تپه، کلاله و گنبدکاووس مستقر شده اند.
وی افزود: کوچ پاییزه (قشلاقی) عشایر خراسان به گلستان از 15 آبان هر سال آغاز می شود و تا 15 فروردین سال آینده ادامه دارد.
علیپوری اضافه کرد: استان گلستان علاوه بر میزبانی از عشایر کرد دو استان خراسان رضوی و شمالی، تعداد یک هزارو 552 خانوار عشایر ترکمن نیمه کوچنده با جمعیت تقریبی 10 هزار نفر و 360 هزار راس دام سبک دارد.
وی تصریح کرد: درمجموع عشایر گلستان با 760 هزار راس دام 25 درصد جمعیت دامی استان، سالانه چهار هزارو 425 تن گوشت قرمز، 13 هزار و 562 تن شیر و 380 تن کشک تولید و روانه بازار مصرف می کنند.
مدیر امور عشایر گلستان همچنین گفت: عشایر کرد استان های خراسان شمالی و رضوی از طریق سه ایلراه عشایری خشتلی، قازانقایه و شلمی به مناطق قشلاقی استان گلستان وارد شدند.
علیپوری افزود: درمدت کوچ و حضور عشایر در استان گلستان، اقدامات لازم برای تامین ارزاق عمومی و مایحتاج اولیه عشایر، آب شرب، سوخت و ذخیره علوفه دامی مورد نیاز آنان انجام می شود.
نوشته‌ای از اداره کل امور عشایر استان گلستان
http://www.golestanashayer.ir

نشانی این صفحه :
http://www.golestanashayer.ir/modules/news/article.php?storyid=89